Jdi na obsah Jdi na menu
 


Havelock Vetinari

18. 7. 2006

ObrazekLord Vetinari je Patricijem Ankh-Morporku. Ankh-Morpork díky němu rozkvetl z napjaté situace do "čistšího" vzduchu. Zavedl cechovní systém(Cech Vrahů, Cech zlodějů, Cech alchimistů, Cech švadlen a šiček, Cech šašků, Cech žebráků...) a tím je celé město v relativním klidu. Na to, aby vládl městu, musí mít člověk velmi zvláštní myšlení. A to Vetinari má. Vetinari je vůbec po všech směrech zvláštní. Havelock je nejdokonalejší politik, kterého jste potkali a někdy potkáte (ne jako Macek a Rath). Je to jeho dokonalým vystupováním. Když si k Patriciji někdo příjde stěžovat, většinou odchází s omluvami a nosem někde u země. Patricij totiž dokáže obdařit dotyčného Pohledem. Nebo dokonce milým úsměvem (co jest horší). Vetinariho smysl pro humor je velmi specifický, většinou si pohrává s lidma jako s šachovýma figurkama. Vždy vnáší do situace až překvapivé rozuzlení. I v těch nejhorších situacích, které by obyčejného člověka zlomily, si dokáže patricij vybudovat cestičku k vítězství. Třeba v hladomorně si podřídil skupinku krys, které mu nosily do hladomorny stravu a pití, ovšem krysy špatně ovládají čtení, tak místo vína dostával ocet atd., výměnou za cenné diplomatické rady(Pro vysvětlenou, ty Krysy se nějaký čas zdržovaly pod magickou Univerzitou). Ačkoliv si s Ankh-Morporkem hraje, nedovolí, aby se tomuto městu cokoliv stalo.

V minulosti studoval v cechu Vrahů (tehdy ještě ilegálním). Také to mu zaručilo, že je ještě ve své funkci. Tehdejší cech zrovna neholdoval jeho způsobům, jelikož pracoval trochu neortodoxně, ale geniálně. Tehdy si vysloužil přezdívku Psí Nuda zřejmě proto, že se nenechal nikdy vytočit, tato přezdívka nevydržela.

Lord Vetinari je hubené a vysoké postavy. Má ledově modré oči (to já také). Jeho tvář je bledá, protáhlá.  Nosí střízlivě černé oblečení.